Ngjarjet në ODA

Fluturimi mbi teatrin e Kosovës

Producent: Qendra Multimedia /// Producent ekzekutiv: Jeton Neziraj
/// Menaxhere e skenës: Sunita Kurti /// Realizimi i skenografisë: Kërste S. Xhidrov /// Asistente e kostumografisë: Leonora Mehmeti
/// Ndriçimi: Skënder Latifi, Ibrahim Xhemaili /// Kordinatorë: Raska Jonuzi, Adelina Berisha, Tanja Petovar, Denis Berisha ///

Shfaqja është pritur shkëlqyeshëm kudo që është prezentuar dhe për të kan shkruar edhe mediat ndërkombëtare, përfshi “La Republica” (Itali), “Theater Heute” (Gjermani) e Stradda (Francë). Së fundmi ajo është shpërblyer me "Cmim special" në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit "JoakimInterfest" në Kragujevc.

Gati dhjetë vite pas përfundimit të luftës, Kosova, që deri atëherë po administrohej nga misioni i Kombeve të Bashkuara, bëhet gati të shpallë pavarësinë. Shteti më i ri në botë pritet të lindë pas pak. Sekretari i Ministrisë së Sportit kërkon nga trupa e Teatrit të Kosovës që të përgatisin një shfaqje teatrore solemne e cila do të jepet ditën historike të shpalljes së pavarësisë. Për festën e pavarësisë janë ndarë 2 milion euro. Trupa e teatrit ndjehen të privilegjuar dhe krenarë. Por ky ngazëllim ka edhe sfidat e veta. Pas ca kërkesave “estetike”, politikisht korrekte, trupa përballet edhe me dy “problemthe” të paparashikueshme. I pari, dita kur duhet të shpallet pavarësia mbahet sekret dhe i dyti, në shfaqje duhet të përfshihet edhe fjalimi ende i pashkruar i Kryeministrit, të cilin ai do ta mbajë në parlament në ditën historike. 
Dhe derisa ekipi i teatrit fillon provat intensive, Xhejmsi, tekniku i skenës ka një projekt paralel. Ai fillon të konstruktojë një aeroplan me të cilin dëshiron të fluturojë rreth globit me qëllim që, në këtë mënyrë origjinale, të lobojë në shumë shtete të botës për njohje të shtetit të ri. 
Lajmi për datën e shpalljes së pavarësisë vjen papritur. Në mbrëmje, kabineti qeveritar, mysafirë nga NATO, UN, EU dhe diplomatë të tjerë, vijnë në Teatrin e Kosovës për të parë shfaqjen – epopenë kombëtare të Kosovës. [...]
“Fluturimi mbi teatrin e Kosovës” është një komedi politike mbi njërën nga ngjarjet më të rëndësishme globale të këtij shekulli – lindjen e shtetit të Kosovës. 
Kjo është një komedi për Kosovën e re që, e lodhur dhe e rrënuar nga lufta, varfëria, korrupsioni dhe tutelat e pafundme të misioneve ndërkombëtare, përpiqet ta gjejë rrugën e vet drejt të ardhmes…

Kohëzgjatja e shfaqjes: 90 min

Klikoni këtu për ngjarjen në Facebook

Për më shumë rreth Qendrës Multimedia

Regjia

Blerta Neziraj

Autori

Jeton Neziraj

Luajn√ę

Bajrush Mjaku, Adrian Morina, Anisa Ismaili, Adrian Aziri, Ernest Malazogu

Skenografia

Susanne Maier-Staufen

Muzika

Susanna Tognella (violin), Gabriele Marangoni (harmonica)

Këtë javë në ODA

E hëne

E martë

E mërkurë

E enjte

E premte

E shtunë

E diel

Ngjarjet e Ardhshme

15.04.2024

E hëne

16.04.2024

E martë

17.04.2024

E mërkurë

18.04.2024

E enjte

19.04.2024

E premte

20.04.2024

E shtunë

21.04.2024

E diel

ODA përkrahet nga